WYJAZD STUDYJNY „NATURA-EKOLOGIA-TRADYCJA”

Tematem przewodnim wyjazdu organizowanego przez Lokalną Grupę Działania Zapiecek były „Natura – Ekologia – Tradycja”. Pierwszym punktem programu była wizyta w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski, gdzie pani Katarzyna Mirosław opowiedziała o opiece nad lasem, działalności Lasów Państwowych  oraz rozmaitych roślinach i zwierzakach, które możemy w nich spotkać. Następnie w siedzibie LGD Zapiecek pani Edyta Zabielska poprowadziła warsztaty dotyczące zdrowego żywienia i wydobywania z produktów żywnościowych tego, co w nich najwartościowsze. Wszyscy nauczyli się w praktyce jak prawidłowo kisić owoce i warzywa – każdy zabrał ze sobą w dalszą drogę własnoręcznie przygotowane słoiczki.

Potem Zbigniew Smółko zabrał uczestników do najcenniejszych zabytków Ziemi Radzyńskiej, kościoła św. Trójcy i Kaplicy Aniołów Stróżów. W drugim z tych miejsc doszło do niezwykle miłego spotkania z uczniami pobliskiej szkoły, którzy pod okiem nauczycielki akurat ćwiczyli rysunek szkicując ten, niezwykłej urody, obiekt. Wielu dorosłych zaspokoiło ciekawość: setki razy przechodzili wcześniej obok a dopiero na spacerze z Zapieckiem mieli okazję zajrzeć do środka…

Po przyjemnościach dla duszy przyszła pora na coś dla ciała. W barze Gryzli, znajdującym się na stworzonym m.in. przez LGD Zapiecek Lubelskim Szlaku Kulinarnym, gospodarze przygotowali wegetariański, oparty w całości o pozyskane w lokalnym gospodarstwie ekologicznym produkty.

Kolejnym etapem były zabytki gminy Ulan-Majorat, czyli kościół św.  Małgorzaty w Ulanie i kaplica św. Michała w Zarzeczu. Po raz kolejny okazało się, że aby spotkać się ze sztuką przez duże „S” wcale nie trzeba przejechać setek kilometrów.

No i przyszedł czas na kulminację ekologiczno-historycznej wędrówki. W swoim ogrodzie w Sobolach przyjął nas członek i dobry duszek Zapiecka pan Zygmunt Adamczyk. Nie jesteśmy w stanie orzec, co wzbudziło większy zachwyt uczestników wyprawy: tysiące roślin ze wszystkich kontynentów, niektóre nie do zobaczenia nigdzie indziej, elementy małej architektury (w tym ruina gotycka i, absolutnie poprawna stylowo, kapliczka romańska!) czy osobowość i opowieści gospodarza. Dziękujemy Panie Zygmuncie!

Przed kolacją mogliśmy wysłuchać koncertu niewiarygodnie zdolnej młodej wokalistki z Ulana, uczestniczki i zwyciężczyni wielu konkursów, Oliwii Wierzchowskiej. Okazało się, że Ziemia Radzyńska ma nie tylko świetną historię i walory naturalne, ale też świetlaną przyszłość i naturalne talenty. To było fantastyczne przeżycie.

JUŻ NIEDŁUGO KOLEJNE WYJAZDY PO ZIEMI RADZYŃSKIEJ – ZAPRASZAMY DO OBSERWOWANIA NASZEGO PROFILU FB ORAZ STRONY www.lgdzapiecek.pl 
Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu „SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING” (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD „Zapiecek”.
Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” oraz Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”.