Wyjazd na I Festiwal Tradycji Ludowych Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny do Stężycy z LGD ZAPIECEK

W niedzielę 14 sierpnia LGD Zapiecek zorganizowała wyjazd do Stężycy na I Festiwal Tradycji Ludowych Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny „U zbiegu Rzek”.

Festiwal był poświęcony pamięci śp. Artura Walaska – Wicemarszałka Województwa Lubelskiego. Organizatorami byli: Tygodnik „Twój Głos”- gazeta powiatu ryckiego, Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny „Wyspa Wisła” w Stężycy.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 30 zespołów i kapel ludowych m. in. z powiatów : bialskiego, łukowskiego, otwockiego, biłgorajskiego, janowskiego, ryckiego oraz radzyńskiego. Powiat radzyński był reprezentowany przez Zespół „Wohyniacy” działający przy KGW w Wohyniu i grupę wokalną działającą przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej, która otrzymała nagrodę specjalną – wyróżnienie w konkursie o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego. Tematem przewodnim festiwalu były zwyczaje i obrzędy związane z tradycyjnym weselem. Uczestnicy festiwalu usłyszeli pikantne przyśpiewki, pieśni weselne i melodie taneczne.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, który wykonał utwór „Koko euro spoko”. Uwieńczeniem był zaś unikalny obrzęd uroczystego rozplatania warkoczy panny młodej pt. : „Truś, truś warkocku” w wykonaniu zespołu ,, Pelagia” z Leopoldowa.

Festiwal zakończyła zabawa taneczna w ludowym klimacie.

Bardzo duża frekwencja widzów oraz wspaniała zabawa z całą pewnością zaowocuje kolejnym spotkaniem za rok .