VIII Forum Kobiet Aktywnych w Urszulinie z LGD „Zapiecek”

W sobotę 2 lipca LGD Zapiecek zorganizowała wyjazd do Urszulina na VIII Forum Kobiet Aktywnych ,,Tradycja i obyczaje, czyli powrót do korzeni”.

Wydarzenie to skupiło kobiety – liderki z terenów wiejskich województwa lubelskiego. Forum jest organizowane cyklicznie i trwa 2 dni co roku w innym malowniczym zakątku Lubelszczyzny. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Bona Fides z Lublina, które promuje postawy kobiet kreatywnych i otwartych, działających w swoim środowisku lokalnym.

Uczestniczki wyjazdu miały możliwość korzystania z ogromnego wachlarza interesujących atrakcji związanych z kulturą ludową i tradycją takich jak: widowiska obrzędowe, warsztaty tańca ludowego, warsztaty polskich tradycji kulinarnych oraz wystawy rękodzieła artystycznego.

Jako impreza towarzysząca, przez cały dzień odbywał odbywał się Jarmark Tradycyjnych Produktów Regionalnych pełen przeróżnych smakołyków.

Dla kobiet, które chciały korzystać z czynnej formy wypoczynku przygotowano strefę relaksu na łonie natury, gdzie panie mogły wyciszyć się i zrelaksować poznając tajniki jogi czy słowiańskie ćwiczenia żeńskie. W strefie zdrowia uczestniczki korzystały z porad lekarza, psychologa, fizjoterapeuty. Mogły też dokonać rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Organizatorzy zapewnili uczestniczkom różnego rodzaju panele podczas, których panie korzystały z wiedzy i doświadczenia innych kobiet, mieszkających na wsi, przedsiębiorczych z ogromnym potencjałem i wiedzą na temat produktów regionalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz mody folkowej Anety Larysy Knap, gdzie modelkami były panie ochotniczki w różnym wieku.

Podczas forum ucztą dla uszu były Anna Dąbrowska – wokalistka, która przybyła w swoje rodzinne strony oraz Magitza – charyzmatyczna kontrabasistka, wokalistka o niezwykłym głosie, która w swoich utworach nawiązuje do muzyki folkowej, łącząc melodie podhalańskie, bałkańskie, cygańskie w nowoczesnym brzmieniu.

Forum zakończyła potańcówka z zespołem Red Shoes Boogie Band, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Wydarzenia te miały miejsce w Urszulinie na terenie parku rekreacyjnego, gdzie panie mogły ukryć się przed słońcem w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego, wśród malowniczych krajobrazów i pięknej dziewiczej przyrody.

Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów podczas święta kobiet cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnym uczestnictwem pań. Bogata oferta czynnego spędzenia czasu z całą pewnością przyciągnie nas również za rok.