Tak powstawała książka kucharska!

Głównym elementem tworzenia autorskiej książki kucharskiej, mającej również walor przewodnika po miejscach pamięci i kultury oraz prezentującej związane z nimi środowiska, grupy i stowarzyszenia były spotkania z przedstawicielami tych społeczności. W publikacji zostaną przedstawione  41 typowe i charakterystyczne potrawy i produkty lokalnej kuchni oraz przetwórstwa spożywczego z terenu obszaru działania LGD „Zapiecek”  w powiązaniu z autorami przepisów, miejscami pamięci, kultury, działalności społecznej i innymi elementami krajobrazu kulturowego.

 

Jak zawsze aktywni nasi przyjaciele z UFiS. W gminie Ulan-Majorat próbowaliśmy barszczu ze szczawiu, parowańców z jagodami, placuszków ziemniaczanych, zawijańców paskudzkich, ruskich pierogów, grzybowej z łazankami i domowej kiełbasy.

 

Absolutna rewelacja w czasie spotkania w Białej. Panie Z KGW przygotowały danie przedwojennej jeszcze kuchni ludowej – komosę z jajkiem. Wykorzystały to jako okazję do zaprezentowania strojów ludowych.

Strażacy z Kąkolewnicy zakupili kilka lat temu przy wsparciu Zapiecka stroje takie, jakich używali ich poprzednicy sto lat temu. To troska o kulturę materialną. A w kuchni oczywiście królowały pierogi we wszystkich wersjach. Być „pieroźnikiem” – to brzmi dumnie!