Rajd rowerowy „SZLAKIEM GREENWAY”

W dniu 16 września 2023 r. odbył się Rajd rowerowy „SZLAKIEM GREENWAY”, który zgromadził grono miłośników wycieczek rowerowych, aktywnego wypoczynku oraz osób chcących poznać walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz historyczno-kulturowe.

Nie zawiodła zarówno pogoda, jak i uczestnicy. Grupa rowerzystów wyruszyła z Radzynia Podlaskiego. Blisko 60 km trasa prowadziła przez Białą, Żabików, Bedlno, Ulan Duży, Zarzec Ulański, Rozwadów, Sętki, Domaszewnicę, Zofibór, Stanisławów, Sobole, Wole Chomejową i Borowe.

W Zarzecu Ulańskim przywitał nas p. Jarosław Koczkodaj – Wójt Gminy Ulan-Majorat oraz Prezes LGD „Zapiecek”, który razem z liczną grupą osób z Gminy Ulan Majorat dołączył do nas i był przewodnikiem naszej grupy.

Tam też uczestnicy rajdu odwiedzili kaplicę św. Michała Archanioła na parafialnym cmentarzu, której historię przybliżyła nam p. Magdalena Domańska – Kierownik Referatu Kultury w Ulanie Majoracie.

Kolejnym punktem naszej trasy było spotkanie z Ulańską Radą Seniorów w Klubie Seniora+ w Sętkach. Przywitano nas radosnym śpiewem i pysznym jedzonkiem.

Następnie przez Domaszewnicę udaliśmy się do Zofiboru gdzie znajduje się barokowy kościół z II połowy XIX w. O ciekawej historii tego miejsca opowiedziała nam p. Monika Gołoś. Wszystkich Państwa zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, ponieważ znajdują się tam arcydzieła sztuki sakralnej a szczególnie światowej klasy polichromie pokrywające ściany kościoła.

Nasz Rajd Rowerowy zakończyliśmy w Sobolach, gdzie p. Małgorzata Rygalik – Prezes Fundacji Sobole opowiedziała o dziejach i kolejach losu dworu w Sobolach, którego wraz z małżonkiem są właścicielami.

W miejscowości Sobole Państwo Tomasz i Małgorzata Rygalikowie stworzyli zaawansowane i wszechstronne centrum badawczo-rozwojowe DesignNature – kreatywny kampus położony w wiejskiej scenerii. Nowoczesny budynek o ikonicznej architekturze otoczony jest rozległym parkiem, a w jego sąsiedztwie znajduje się rzeka oraz 100-letni drewniany dworek.  Odbywają się tutaj międzynarodowe warsztaty projektowe, architektoniczne, kulturalne, a także wystawy i inne wydarzenia.

Ponadto na szlaku rajdu mogliśmy podziwiać miejsca wypoczynku i piękne altany w gminie Ulan-Majorat powstałe dzięki dofinansowaniu z LGD „Zapiecek”, które służą lokalnej społeczności, m.in. w Rozwadowie, Sętkach oraz w Stanisławowie.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom rajdu zostały wręczone przez Wójta Gminy Ulan Majorat oraz Dyrektor LGD „Zapiecek” drobne upominki.

Warto wspomnieć, że najstarszy uczestnik rajdu miał 86 lat, zaś najmłodszy 6 lat.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu, którzy zechcieli spędzić z nami ten sobotni dzień by poznać ciekawe miejsca znajdujące się w Gminie Ulan-Majorat.

Dziękujemy również wszystkim za pomoc w organizacji rajdu, w szczególności Stowarzyszeniu ROWERAKI z Panem Jerzym Drzymałą na czele oraz Pani Małgorzacie Rygalik i Paniom z Klubu Seniora w Sętkach za miłe przyjęcie oraz gościnność. 

Rajd rowerowy to pierwsze zadanie w ramach realizowanego przez nas międzynarodowego projektu współpracy pn. „Rozwój oraz promocja turystyki rowerowej na obszarze partnerskich LGD”, który realizujemy wspólnie z LGD Nasze Roztocze oraz Stowarzyszeniem Miestna Akčná Skupina „Horný Šariš – Minčol” ze Słowacji.

Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.