LGD na weselu w Wohyniu

W sobotę 22 października w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu LGD „Zapiecek” miała przyjemność uczestniczyć w II edycji spotkania z folklorem „Wohyńska Jesień”, gdzie zaprezentowano film „ Wohyńskie wesele w II poł. XX wieku”.

Spotkanie uświetniły występy zespołów śpiewaczych prezentujących piosenki o tematyce weselnej. Nie zabrakło również przyśpiewek, które dodały niezapomnianego klimatu wesela.

Z uwagi, iż szkoła nosi nazwę im. Unitów Podlaskich można było obejrzeć przygotowaną wystawę o Unitach, ekspozycję opartą na dokumentach archiwalnych i zdjęciach ukazujących ich dzieje.

Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich elementem spotkania był oczywiście film. Projekt ten wymyśliła p. Mieczysława Kulicka-Muszyńska przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Wohynia w partnerstwie z Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Wohyń „Echo”. Twórcami filmu zostało Studio Medialne KAFKA z Łukowa. Scenariusz oraz ukazane obrzędy weselne stworzono na podstawie opowiadań najstarszych mieszkańców gminy.

My ze swojej strony gratulujemy aktorom i wszystkim osobom zaangażowanym pomysłu

i determinacji w realizacji filmu. Dzięki Waszej ciężkiej pracy mogliśmy doświadczyć dziedzictwa regionalnej kultury i tradycji. Ten projekt przeniósł nas w czasie i mogliśmy doświadczyć ducha czasów II połowy XX wieku.