Kobieta Przedsiębiorcza – konkurs

Rusza nowa odsłona Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz obszarów wiejskich – „Kobieta Przedsiębiorcza”. Będzie to kontynuacja cieszącego się ogromną popularnością konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, który organizowany był przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Przez ostatnie cztery lata panie rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie kulinarnej i rękodzielniczej, a motywami przewodnimi konkursów były lubelskie jabłka, lubelskie zioła i lubelska kasza oraz owoce miękkie. Wszystko to po to, aby docenić wkład wiejskich kobiet w kultywowanie tradycji i ukazanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu.

Nowa odsłona konkursu polega na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o minimum 25 letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim oraz jej prezentacja przed Komisją konkursową. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem Konkursu jest promowanie województwa lubelskiego w zakresie niepowtarzalnej lubelskiej tradycji kulinarnej.

Konkurs będzie miał charakter etapowy:

I etap to Półfinały, które odbędą się w każdym z 20 powiatów województwa lubelskiego w terminie od kwietnia do lipca 2023 rok. Komisja konkursowa wyłoni laureatów I, II, III miejsca w każdym powiecie, co zagwarantuje przejście do finału konkursu oraz zdobycie nagród rzeczowych:

• za I miejsce: wyjazd studyjny dla 1 przedstawicielki koła/stowarzyszenia,

• za II miejsce: porcelanowy serwis obiadowy dla 12 osób,

• za III miejsce: porcelanowy serwis kawowy dla 12 osób.

Tradycyjnie już zwycięzcy półfinałów zostaną zaproszeni do udziału w Gali Finałowej, która w tym roku odbędzie się 3 września 2023 r. w Restauracji „Drob” w Urszulinie. Komisja konkursowa spośród 60 uczestników wybierze finalistów – zdobywców I, II, III miejsca, którzy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości:

• za I miejsce: 7.000 zł;

• za II miejsce: 5.000 zł;

• za III miejsce: 3.000 zł;

• oraz 5 wyróżnień o wartości 1000 zł każda.

Zgłoszenia można wysyłać do 31 marca 2023 r. Regulamin konkursu i karty zgłoszeń dostępne pod linkiem https://lubelskie.ksow.pl/…/kobieta-przedsiebiorcza… oraz na stronie www.lubelskie.ksow.pl . Informacje o konkursie można także uzyskać pod numerem telefonu: 81 441 68 73, 81 441 65 38.

Zachęcamy do wzięcia udziału!!