Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) i dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW.
Cel i przewidywany efekt: sprawne i skuteczne wdrażanie i zarządzanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Instytucja Zarządzająca PS WPR 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ,,Klimatyczny Człowiek Roku’’

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ,,Klimatyczny Człowiek Roku’’. Konkurs skierowany jest do trzech kategorii odbiorców: Nauczycieli, Młodych Naukowców oraz Społeczników, którzy w sposób nieszablonowy i innowacyjny działają na rzecz klimatu i środowiska oraz posiadają osiągnięcia w tym zakresie.

W konkursie nagrodzone zostaną trzy kategorie osób:

1. Nauczyciel – osoba posiadająca status nauczyciela, która w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych i/lub dodatkowych (pozalekcyjnych) działań:

  • w sposób oryginalny edukuje o klimacie i środowisku i aktywnie działa na rzecz zwiększenia wśród uczniów, ale też w społeczności szkolnej oraz lokalnej, świadomości ekologicznej;
  • w innowacyjny sposób uczy na temat możliwości przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu oraz adaptacji do tych zmian, w tym roli indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska;
  • w nietypowy sposób motywuje i wspiera uczniów w poszerzaniu wiedzy w tym zakresie, a także angażuje społeczność szkolną w inicjatywy proekologiczne.

2. Młody naukowiec – osoba w wieku od 18 do 35, która:

  • posiada osiągnięcia naukowe w postaci publikacji naukowych lub zakończonych badań naukowych w obszarach: ochrony środowiska, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu lub mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz pokrewnych;
  • wykazuje zaangażowanie społeczne i popularyzuje naukę o środowisku przyrodniczym i klimacie oraz ich ochronie.

3. Społecznik – osoba pełnoletnia, która jest zaangażowana w prospołeczne lub edukacyjne działania na rzecz ochrony środowiska, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz adaptacji do zmian klimatu oraz pokrewnych, które mają charakter nieszablonowy i innowacyjny.

Zgłoszenia

Wnioski konkursowe można składać do 8 września 2024 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: klimatyczny.czlowiek.roku@klimat.gov.pl.

Dopuszczalne jest wzięcie udziału tylko w jednej kategorii konkursu (jedna osoba – jeden wniosek).

Nagrody

W każdej z trzech kategorii wyłoniony zostanie jeden Zwycięzca oraz opcjonalnie dwóch Wyróżnionych, tj.

  • trzy nagrody główne w wysokości po 30 000 zł brutto dla każdego Zwycięzcy w danej kategorii;
  • opcjonalnie sześć nagród w wysokości po 10 000 zł brutto dla każdego z Wyróżnionych.

Więcej informacji

Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do końca października 2024 r.

Więcej informacji udostępnionych jest na dedykowanej konkursowi stronie — otwórz.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorem konkursu;

e-mail:  klimatyczny.czlowiek.roku@klimat.gov.pl