Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) i dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW.
Cel i przewidywany efekt: sprawne i skuteczne wdrażanie i zarządzanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Instytucja Zarządzająca PS WPR 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wspólnie dla silniejszych obszarów wiejskich – podpisz petycję!

Organizacje zajmujące się rozwojem obszarów wiejskich, Lokalne Grupy Działania (LGD) oraz obywatele z całej Europy połączyli siły, by wspólnie zaapelować do Komisji Europejskiej o przyszłość programu LEADER/RLKS.

Inicjatywa przybrała formę petycji

Sygnatariusze wzywają w niej do wzmocnienia tego podejścia jako jednego z kluczowych filarów polityki i finansowania rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej w kolejnych wieloletnich ramach finansowych (WRF).

 

Obszary wiejskie w Unii Europejskiej stoją dziś przed poważnymi wyzwaniami: stagnacją gospodarczą, starzejącym się społeczeństwem, migracją młodych ludzi do miast czy wykluczeniem cyfrowym. W tym kontekście LEADER/RLKS – podejście oparte na lokalnym partnerstwie i oddolnych działaniach – pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi aktywizacji mieszkańców oraz budowania trwałych społeczności.

Petycja apeluje do decydentów UE o:

  • Zapewnienia długoterminowego finansowania LEADER/RLKS po 2027 r. dla obszarów wiejskich, przybrzeżnych, wyspiarskich, górskich i oddalonych,
  • Uproszczenia dostępu do finansowania projektów lokalnych i zmniejszenia obciążeń administracyjnych,
  • Wzmocnienia roli LGD w kształtowaniu polityki rozwoju obszarów wiejskich,
  • Zapewnienia, aby LEADER/RLKS odgrywał rolę w zwalczaniu dezinformacji, zwiększając odporność obszarów wiejskich na naciski zewnętrzne,
  • Wzmocnienie LEADER/RLKS w krajach sąsiadujących i kandydujących w celu wzmocnienia demokratycznego zaangażowania.

W imieniu Polskiej Sieci LGD prosimy podpisz petycję!

Każdy podpis to krok w stronę silniejszych, bardziej odpornych i zintegrowanych społeczności wiejskich. To także wyraz poparcia dla oddolnego podejścia, w którym to mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują ich miejscowości.