Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) i dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW.
Cel i przewidywany efekt: sprawne i skuteczne wdrażanie i zarządzanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Instytucja Zarządzająca PS WPR 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Ziemia Radzyńska – Natura – Ekologia”

30 listopada grupa pod opieką przewodnika Zbigniewa Smółko wyruszyła na szlak wyjazdu studyjnego „Ziemia Radzyńska – Natura – Ekologia”. Pierwszym odwiedzonym miejscem było leśne sanktuarium św. Antoniego w Turowie. Szczególnym powodem był fakt, że tego dnia przypadała rocznica wybuchu powstania listopadowego a obok urokliwej kapliczki pochowani są żołnierze polegli w tym zrywie niepodległościowym. 

Następnie odwiedzono kopiec Józefa Piłsudskiego w Żakowoli Radzyńskiej, gdzie uczestnicy zapoznali się z wydarzeniami w czasie wojny z bolszewikami 1920, zwłaszcza dotyczącymi rajdu kawalerii mjr. Jaworskiego. W kościele w Ostrówkach wszyscy byli zachwyceni (a niektórzy i zdziwieni) drewnianym barokiem, będącym wyjątkiem w perspektywie całego regionu. Na kirkucie w Wohyniu można z kolei było zapoznać się z wielokulturowością Podlasia, symboliką nagrobków i historią Żydów w regionie. Jeśli ktoś nawet nieco zmarzł, to za chwilę zrobiło się cieplej: w trakcie warsztatu kulinarnego w restauracji Gryzli uczestnicy nauczyli się praktycznie robić zupę czosnkową i kapitalne bułeczki drożdżowe. Po obiedzie uczestnicy odwiedzili Leśny Ogród Edukacyjny w Radzyniu Podlaskim, gdzie dzięki uprzejmości i wielkiej wiedzy pracowników Nadleśnictwa dowiedzieli się mnóstwo o lasach w naszym regionie i nie tylko, ich mieszkańcach, roślinności oraz pracy ochraniających je ludzi. Następnie odwiedzono kościół św. Trójcy, gdzie szczególnie wiele uwagi poświęcono malarstwu Józefa Buchbindera, zwłaszcza obrazowi św. Izydora Oracza, na którym święty odziany jest w ludowy, podlaski strój chłopski. Zwieńczeniem intensywnego dnia była kolacja z występem muzycznym pana Wojciecha „Molasa” Gila.