Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) i dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW.
Cel i przewidywany efekt: sprawne i skuteczne wdrażanie i zarządzanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Instytucja Zarządzająca PS WPR 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

RELACJA Z WYJAZDU STUDYJNEGO „NATURA-EKOLOGIA-TRADYCJA”

W ramach realizacji projektu współpracy START 20 października wyruszyliśmy na trasę kolejnego wyjazdu studyjnego. Hasłem wyprawy były słowa: „NATURA-EKOLOGIA-TRADYCJA” . Zaczęliśmy od warsztatów zielarsko-kulinarnych, w czasie których pani Edyta Zabielska uczyła nas, jak prawidłowo konserwować warzywa i zioła. Każdy mógł samodzielnie przygotować słoik z kiszonymi owocami. Potem pan Zbigniew Smółko zabrał wszystkich do kościoła Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Było o czym opowiadać: obrazy Buchbindera, zaginiony i odnaleziony obraz św. Mikołaja, nagrobek rodziny Mniszchów…

Po obiedzie grupa wyruszyła na wschód. Duże zaciekawienie wzbudziła wizyta w ekologicznej olejarni pana Marka Korczyka w Ossowie. Każdy mógł dowiedzieć się, skąd się bierze olej, porównać różne smaki oraz odnowić zapasy w spiżarce. Następnie, dzięki gościnności ks. Tadeusza Kota, zwiedziliśmy kościół Matki Bożej w Kolembrodach i wysłuchaliśmy niesamowitej historii tego sanktuarium. W Komarówce przyjął nas pan Eligiusz Nowak, twórca ludowy i znawca miejscowej historii. Dla wielu uczestników wycieczki był to pierwszy kontakt z jego oryginalnymi pracami. Przy kolacji towarzyszył nam komarowski zespół So Easy, prezentując błyskotliwe aranżacje wielu dobrze znanych wszystkim utworów. Do Radzynia wróciliśmy około godziny 19.

Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu „SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING” (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD „Zapiecek”.
Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” oraz Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”.