Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) i dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW.
Cel i przewidywany efekt: sprawne i skuteczne wdrażanie i zarządzanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Instytucja Zarządzająca PS WPR 2023-2027 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PORADNIK SMART VILLAGES

Smart Villages, czyli podejście inteligentnych wsi, nie polega na wdrożeniu rozwiązania uniwersalnego – oparta jest na potrzebach i potencjale danego obszaru.      Ma ono bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. Promowanie inteligentnych wsi i oferowanie im wsparcia jest istotnym elementem programowania funduszy unijnych w następnych latach.

Lokalne społeczności na obszarach wiejskich w obecnych czasach napotykają wiele wyzwań związanych z dynamicznie zmieniających się światem, w tym przede wszystkim w zakresie otwartości i dostępności usług (np. usług cyfrowych). Wyzwania te są ściśle powiązane z problemami i potrzebami wiejskich społeczności: izolacja społeczna, depopulacja, starzenie się społeczności oraz niewystarczająca infrastruktura.  Dodatkowo na obszarach wiejskich jest ograniczony dostęp do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy miejsca rekreacyjne, co stanowi istotną barierę. To wszystko powoduje, że zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w oparciu o lokalne zasoby i kapitał ludzki są znacznie ograniczone. Ale nie musi tak wcale być.

Koncepcja smart villages stanowi odpowiedź na wymienione wyzwania, ale przede wszystkim stwarza realną szansę na poprawę jakości życia na wsi. Otwiera drogę nie tylko do rewitalizacji obszarów wiejskich, ale przede wszystkim do ich wielokierunkowego i zrównoważonego rozwoju poprzez innowacyjne sposoby wykorzystania zasobów społeczności lokalnych i jej kreatywności w dążeniu do samorozwoju, ale także poprzez wzmocnienie pozycji społeczności, wspieranie innowacji cyfrowych, wzmocnienie sektorów rolno-spożywczych i promowanie zrównoważonych praktyk.

W związku z planowanymi w 2025 r. naborami wniosków na opracowanie koncepcji Smart Villages, zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Smart villages. Poradnik

W ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 zaplanowano opracowanie 8 koncepcji Smart Villages.

 

„SMART VILLAGES.PORADNIK”pobierz