Koło gospodyń wiejskich – jak założyć i prowadzić zgodnie z przepisami?

Koła gospodyń wiejskich to nie tylko fenomen polskiej wsi, ale i żyła złota dla lokalnej społeczności. Podpowiadamy, jak założyć KGW, dlaczego warto uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich oraz jak prowadzić takie koło zgodnie z prawem.

Dlaczego warto założyć koło gospodyń wiejskich?

Kół gospodyń wiejskich jest już w Polsce ponad 11 tys. i ich liczba wciąż rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego. KGW mogą bowiem znakomicie poprawić jakość życia na wsi i co najważniejsze, mają szansę skutecznie pozyskiwać na to środki finansowe. Spośród wielu źródeł dochodów należy podkreślić:

  • coroczne dofinansowanie z budżetu państwa,
  • możliwość korzystania z darowizn, dotacji, nagród z konkursów, zbiórek publicznych,
  • składki członkowskie,
  • działalność zarobkową (w tym także gospodarczą).

To dopiero początek długiej listy zalet kół gospodyń wiejskich. Dodajmy do tego:

  • uproszczoną sprawozdawczość,
  • ulgi podatkowe,
  • zwolnienie do końca 2023 roku z posiadania kasy fiskalnej.

Na koniec warto wspomnieć, że uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich jest naprawdę proste, a od 2023 roku pojawi się możliwość składania wniosku do rejestru KGW przez Internet. Elektronicznie będzie też można wnioskować o pomoc finansową oraz dokonywać zmian w rejestrze KGW .

Jak założyć koło gospodyń wiejskich w 3 krokach?

Aby założyć Koło Gospodyń Wiejskich wystarczy 10 pełnoletnich osób, które nie należą do innego KGW. Nie muszą to być same kobiety i nie muszą być ze wsi! Ustawa określa, że osoby te mają mieszkać na terenie działania zakładanego koła, a terenem tym może być wieś, sołectwo położone w granicach administracyjnych miasta lub miasto do 5 tys. mieszkańców [4]. Ponadto jedno koło może działać w kilku wsiach, na terenie całej Polski, a nawet zagranicą. Pamiętać należy jednak, że na jednym terenie może działać tylko jedno KGW.

Zakładanie KGW nie jest skomplikowanie. Wystarczą 3 kroki:

Krok 1. Grupa założycielska wybiera komitet założycielski, określa unikalną nazwę koła gospodyń wiejskich (wraz z odniesieniem do terenu działania) oraz uchwala statut. Uwaga: można skorzystać z gotowego statutu KGW, który znajduje się w załączniku do ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. (wraz z kolejnymi zmianami) o kołach gospodyń wiejskich.

Krok 2. Komitet założycielski KGW występuje do kierownika powiatowego biura ARiMR z bezpłatnym wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Do wniosku należy dołączyć statut wraz z uchwałą o jego przyjęciu, listę członków i uchwałę o wyborze zarządu albo komitetu założycielskiego. Uwaga: najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich powinien zostać wybrany zarząd koła. Jeżeli to nie nastąpi, koło ulega likwidacji.

Krok 3. Po rejestracji KGW, należy wystosować dwa wnioski: do GUS – wniosek o REGON oraz do Urzędu Skarbowego – wniosek o NIP. Po otrzymaniu numeru REGON i NIP można założyć konto bankowe .

W momencie wpisu koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (https://krkgw.arimr.gov.pl/), uzyskuje ono osobowość prawną. Od tej chwili koło gospodyń wiejskich może prowadzić działalność, w tym posiadać majątek i nim gospodarować (kupować, sprzedawać, zaciągać kredyty, otrzymywać darowizny, itp.).

Jak prowadzić koło gospodyń wiejskich zgodnie z prawem?

Najważniejsze to trzymać się zapisów statutu i poprawnie rozliczać finanse KGW. Koło ma obowiązek ewidencjonowania źródeł majątku oraz jego wydatkowania. Uwaga: dopuszczalne są wydatki tylko na cele statutowe. KGW może rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach pełnej księgowości lub prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPiK). KGW, które wybierze formę UEPiK powinno poinformować o tym urząd skarbowy w ciągu 30 dni od rejestracji lub od początku nowego roku podatkowego. Korzystanie z tej uproszczonej ewidencji jest możliwe, o ile koło:

  • ogranicza sprzedaż do wyrobów sztuki ludowej, żywności regionalnej i biletów na występy artystyczne koła,
  • nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego,
  • w poprzednim roku podatkowym jego przychody nie przekroczyły 100 000 zł.

Dodatkową korzyścią z UEPiK jest zwolnienie KGW z rocznego sprawozdania finansowego i z kasy rejestrującej. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie zwalnia on z corocznego składania deklaracji CIT-8 z załącznikami. W deklaracji tej koło gospodyń wiejskich deklaruje dochody, koszty, podatki .

Więcej o kołach gospodyń wiejskich:

Ulotka informacyjna

Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Koła gospodyń wiejskich – jaka jest ich rola w lokalnej społeczności?? (i-rolnik.pl)

Nawet 7 tys. zł wsparcia na działalność statutową kół gospodyń wiejskich (i-rolnik.pl)

 

Reklama