Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” zaprasza do konsultowania projektu kryteriów wyboru operacji wynikających z Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek”oraz projektu zmiany kryteriów wyboru grantobiorców w ramach wdrażania LSR na lata 2023-2027 ze środków Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Projektowane kryteria wyboru operacji w ramach PS WPR będą odpowiadać za wybór i ocenę punktową operacji z zakresu:
- Podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej – START DG
- Rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej – ROWÓJ DG
- Rozwój pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych poprzez:
- Tworzenie zagród edukacyjnych – START ZE
- Tworzenie gospodarstw agroturystycznych – START GA
- Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej
- Poprawa dostępu do usług dla lokalnych społeczności
Projekt kryteriów wyboru operacji – pobierz
Projektowane zmiany kryteriów wyboru grantobiorców będą odpowiadać za wybór i ocenę punktową grantobiorców, którzy będą ubiegać się o realizację zadań ze środków PS WPR w ramach przedsięwzięć: P. 1.5 Smart Village i P. 2.2 Wzmacnianie oferty aktywności na obszarze LSR.
Projekt propozycji zmian kryteriów wyboru grantobiorców – pobierz
Przedmiotem konsultacji są proponowane zmiany kryteriów wyboru grantobiorców, które zostały oznaczone przy użyciu funkcji „śledź zmiany”. Na Państwa sugestie, propozycje i uwagi czekamy do 18 czerwca 2025 r.
Formularz zgłaszania uwag do kryteriów wyboru operacji/grantobiorców: Formularz zgłaszania uwag
Uwagi do kryteriów wyboru przyjmowane będą wyłącznie na niniejszym formularzu.
Wypełnione formularze można dostarczyć osobiście do Biura LGD „Zapiecek” w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 lub przesłać e-mailem na adres: biuro@lgdzapiecek.pl
Termin składania uwag: 18 czerwca 2025 r.
Kryteria wyboru operacji – wytyczne
Wszystkie sformułowane kryteria będą musiały nosić znamiona: obiektywnych, niedyskryminujących, przejrzystych oraz powiązanych z diagnozą obszaru. Kryteria będą dookreślone w zakresie minimalnych i maksymalnych wartości. Ze względu na różne cele i charakter poszczególnych operacji stosowane będą różne zestawy lokalnych kryteriów wyboru.
Projektując ostatecznie kryteria wyboru operacji należy zmierzać do ich sformułowania w sposób umożliwiający zapewnienie realizacji założonych do osiągnięcia wskaźników, które wynikają z przeprowadzonej diagnozy, z ustaleń poczynionych podczas definiowania problemów, celów, wskaźników, przedsięwzięć. Dodatkowym celem stosowania kryteriów, ma być zapewnienie jak najefektywniejszego wyboru operacji najlepiej pasujących do zaplanowanych do realizacji przedsięwzięć oraz premiujące w szczególności operacje:
- zapewniające racjonalne gospodarowanie zasobami lub ograniczające presję na środowisko,
- dedykowane dla mieszkańców obszarów wiejskich, wykluczonych społecznie ze względu na przynależność do grup zdiagnozowanych jako grupy w niekorzystnej sytuacji,
- realizowane w partnerstwie (np. współpraca różnych grup interesu, sektorów itp.),
- innowacyjne, gdzie innowacja jest określona na poziomie LSR.